
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 47.72 mm |
| Width | 47.72 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 15.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Poles | 9 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Number of Levels | 1 |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
